Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Посещение на делегация от Стопанския факултет в академични институции в Аржентина

   

07.10.2024

 

В периода 18-25 септември 2024 г. преподаватели от Стопанския факултет посетиха университетски институции в Аржентина по покана на Аржентинско-българската търговска камара и със съдействието на Посолството на Република Аржентина в България.

В състава на делегацията от Стопанския факултет се включиха доц. д-р Димитър Златинов, заместник-декан на Стопанския факултет и ръководител на катедра „Икономика“, проф. д-р Надя Велинова-Соколова, председател на Факултетната комисия по научна дейност, проф. д-р Стефан Петранов, доц. д-р Стела Ралева, доц. д-р Милен Велушев от катедра „Икономика“ и докт. Диляна Славова от докторската програма „Икономика и икономическа политика“.

Picture13

По време на срещата с декана на Факултета по икономически науки към Университета на Буенос Айрес проф. Рикардо Акуня и представители на деканското ръководство бяха обсъдени възможностите за сътрудничество в рамките на подписаното споразумение за партньорство между двете академични институции. Беше поставен акцент върху обмена на студенти и преподаватели между двата факултета в рамките на „Еразъм +“, както и върху разработването на общи научни проекти на изследователи от двете страни. Интерес предизвика работата на българските преподаватели по отношение на прехода на България от режима на паричен съвет към интегриране в еврозоната, както и предизвикателствата пред пазара на труда в тази насока. От страна на домакините бяха споделени актуалните особености на икономическото развитие на Аржентина и перспективите за тяхното изследване от съвместни изследователски екипи от двете страни.

Изключително топло бе посрещането на българската делегация в Университета Аустрал – единственият тройно акредитиран от AACSB, AMBA, EQUIS в Аржентина. На срещата с директора на отдела за международно сътрудничество г-жа Мария Еспече Гил, както и с представители от университета и преподаватели от катедрата по икономика, бяха обсъдени възможностите за съвместно обучение на студенти, обмена на преподаватели и общи изследователски проекти с участието и на други международно акредитирани университети. Колегите от аржентинска страна споделиха опита на Университета Аустрал в рамките на международното акредитиране и отправиха полезни препоръки относно пътя на Стопанския факултет в предстоящите дейности по акредитирането на своите програми за обучение.

Picture14

На срещата с колеги от Факултета по икономика и бизнес на Националния университет на Сан Мартин бяха представени възможностите за тристранно сътрудничество със Софийския университет и Университета Аустрал, както и опитът на аржентинските колеги в осъществяване на съвместни научни изследвания с преподаватели от други страни. Специален интерес беше изразен за привличане на български преподаватели и студенти в програмите за обучение на Националния университет на Сан Мартин и развиване на сътрудничеството с българската страна в рамките на споразумение за партньорство. Представителите на Стопанския факултет поставиха въпроси относно успешното изграждане на бизнес мрежа около Факултета по икономика и бизнес, популяризирането на научните изследвания при тесен контакт с корпоративни и публични институции и възможностите за стажантски програми за студентите. Опитът и научните изследвания на българските преподаватели по отношение на анализа на пазара на труда в България и еврозоната предизвика интерес от аржентинска страна в търсенето на паралели между развитието на двете държави в икономически план.

Picture15

В срещата с колеги от Националния университет на Огнена Земя и представители на местната власт в Ушуая бяха обсъдени икономическите предизвикателства пред изграждането на устойчив модел на развитие, адаптирането на глобалните вериги на доставка и пазара на труда. Аржентинските колеги бяха впечатлени от изследванията на Стопанския факултет в тази насока и изложиха свои виждания в контекста на структуралисткия икономически подход. И от двете страни бе отчетено, че представянето на различни гледни точки и перспективи по отношение на актуалните глобални проблеми е възможно поле за бъдещи изследвания и съвместни инициативи.

Picture16

Посещението на българската делегация в Аржентина е финансирано в рамките на проекта SUMMIT и Националния фонд „Научни изследвания“.