Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Лекция на д-р Андрей Радулеску – старши изследовател в Румънската академия на науките и член на комитета „Бретън Уудс“

   

14.11.2024

 

На 7 ноември 2024 г. д-р Андрей Радулеску – старши изследовател в Института за световна икономика на Румънската академия на науките и член на комитета „Бретън Уудс“, изнесе лекция пред студенти от специалност „Бизнес администрация“ (английска програма) в рамките на дисциплината „Международна икономика“ с титуляр доц. д-р Стела Ралева от катедра „Икономика“ на Стопанския факултет.

Picture1

Лекцията беше на тема „Икономическите предизвикателства пред Европа в контекста на глобалните напрежения“. В нея бяха коментирани важни характеристики на световната икономика в настоящия момент, свързани с дигиталната трансформация, геополитическата фрагментация и военната надпревара. Бяха откроени основни проблеми пред световното развитие като все още ниското финансиране на борбата с климатичните промени, надценяването на фондовите пазари, увеличените разходи за финансиране и значителното нарастване на несигурността. На този фон бяха очертани основни предизвикателства пред икономиката на ЕС като прекомерната задлъжнялост на бъдещите поколения, влошаването на международната конкурентоспособност, структурната криза в индустрията, ниския растеж на потенциалния БВП, недостатъчната скорост на прилагането на Плана за възстановяване и устойчивост в Европейския съюз и опасността от дивергенция.

Picture2

Д-р Радулеску представи своята визия за трансформирането на ЕС, която е публикувана от комитета „Бретън Уудс“ и вече е представена в редица държави от Съюза. Тя включва конкретни препоръки за ускоряване на производителността на труда, разходите за НИРД, увеличаване на дела на дигиталната икономика в БВП и броя на листваните фирми и новите инвеститори на капиталовите пазари, а така също и за намаляване на емисиите от СО2 и административното бреме за бизнеса. В нея се предвижда също интензифициране на усилията в областта на кръговата икономика, подобряване на комуникацията между заинтересованите страни и преодоляване на разрива между държавите-членки на ЕС по отношение на пазарната конкуренция и регулации, данъчното облагане, уменията и образованието, нормата на участие на работната сила и разходите за НИРД.

Picture3