02.10.2024
На 28 септември 2024 г. в зала 2 на Ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ се проведе докторантски семинар „В орбитата на отворената наука“. В него се включиха участници от започналия през септември тази година проект ОРБИТ/ORBIT, инкубатор за отворени научни изследвания, съвместна инициатива между Центъра по технологии на информационното общество (ЦТИО), СУ „Св. Климент Охридски“ и сдружение „НПО Линкс“, чиято цел е да бъде подпомогнато развитието на отворена и отговорна към обществото наука в България.
Семинарът беше модериран от гл. ас. д-р Албена Антонова от Факултета по математика и информатика и от Теодора Гандова от НПО Links. В събитието участваха 26 докторанти от девет факултета на Софийския университет – Физически факултет, Факултет по математика и информатика, Факултет по химия и фармация, Факултет по науки за образованието и изкуствата, Факултет по педагогика, Исторически факултет, Стопански факултет, Философски факултет и Богословски факултет, както и група докторанти от Тракийския университет в Стара Загора, които споделиха своя опит с отворената наука.
По време на семинара, участниците разбраха повече за значението на отворената наука за професионалното развитие на учените, запознаха се с различни инициативи, предизвикателствата и възможностите, които тя предлага. Беше представен и новият проект ОРБИТ/ORBIT, който има за цел да утвърди механизми и модели за институционализирането на отворената и отговорна наука в Софийския университет.
Беше проведено и практическо занимание, в което участниците работиха по различни въпроси за приложението на отворената наука, отворените данни, откритите методологии, участието на гражданите в научни проекти и други.
В основната част на семинара участниците изнесоха доклади за своята научна работа. Групата на докторантите от Стопанския факултет включваше Вася Манолова, Иво Колчев и Симеон Лазаров, които представиха своите докторантски изследвания в областта на финансите, цифровата трансформация и стратегическото организационно управление и връзката им с отворената наука.
Събитието завърши с връчване на сертификати за участие, а усилията за разпространението на отворената наука продължават и всички заинтересовани от темата изследователи са добре дошли да попълнят въпросник за нагласите към отворената наука в България.