Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Доц. д-р Соня Георгиева бе удостоена с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента

   

31.10.2024

 

На заседание на Академичния съвет доц. д-р Соня Георгиева бе удостоена с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента за изключителни заслуги за развитието на българо-френското партньорство в рамките на Софийския университет и утвърждаването на френската програма по икономика и управление в Стопанския факултет.

Доц. Георгиева получи високото отличие от ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев.

Picture6

 

Доц. Георгиева заяви, че за нея е голяма чест да получи Почетния знак на Софийския университет, в който е завършила висшето си образование и е извървяла дълъг професионален път. „За мен Университетът, с главна буква, е храм на знанието, на отговорността към поколенията, свободната мисъл. Благодаря на колегите за тяхното доверие и за това, че са оценили приноса ми за развитието на френскоезичното направление по икономика, финанси и стопанско управление и на Стопанския факултет като цяло“, каза доц. Георгиева. Тя благодари на децата си Дамян и Богдана, които винаги са я подкрепяли и това ѝ е давало сили да продължава напред с вдигната глава.

Доц. Георгиева напомни, че сме в навечерието на Деня на народните будители и направи мост между миналото и съвремието. „Защото в основата на този мост е една от непреходните ценности във времето – благотворителността, която е като компас, показващ посоката на движение на всяко общество, степента на неговата зрялост“, каза доц. Георгиева и допълни, че исторически погледнато, благотворителната дейност е неизменна част от развитието на българското общество в десетилетията след Освобождението. Тя припомни за ценното дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви, на Димитър Ценов от Свищов в полза на българското образование, припомни имената и на други дарители и подчерта, че техният порив по онова време е бил съграждането. Съграждането на читалища, на домове за сираци, на държавата. В своето слово доц. Георгиева посочи, че картината не е само светла, и че всеки процес си има и тъмната страна – и тогава е имало корупция, имало е хора, злоупотребяващи с доверието и с щедростта на другите. „Но това, което ясно виждаме в онези десетилетия, е съзиданието. Съзиданието в името на свободна България. И тогава, смея да кажа, че мнозинството от хората са били по-истински родолюбци от днес. Нищо, че не са имали по себе си татуировки на Ботев и Левски. Голямата разлика в началото на 20 и в началото на 21 век личи в поведението на голяма част от хората днес. Техните лидери, поведението на цялото общество, в което доминира напрежението“. Доц. Георгиева отбеляза, че същевременно дигитализацията във всички сфери засилва индивидуализма, засилва изолацията и възможностите за манипулиране на хората не само у нас, но и по света.

Picture8

„Ако погледнем по-оптимистично и днес, както и в миналото – картината не е само черно-бяла. Свидетели сме на дарителски прояви, които набират сила“, посочи доц. Георгиева и припомни голямото дарение, което Стопанският факултет получи от свой възпитаник.

„В навечерието на 1 ноември искам да акцентирам на това, че дарителството има много по-широко измерение от чисто финансовата подкрепа. В този смисъл съзидателният дух, съпричастността, са в основата на дарителските дейности и сега, както и в миналото. В основата на онова истинско дарителство, което е различно от имиджовото“, каза доц. Георгиева. И заяви, че това да даряваме знания, книга, будна мисъл, е една благотворителност, която оставя трайна следа във времето и е като компас, който показва вярната посока. Това е и призванието, и мисията на Софийския университет и на неговите преподаватели. Накрая доц. Георгиева цитира мисълта на Виктор Юго: „Светът е компасът на душата ни“ и отново изказа своята благодарност.

Picture7

Над 25 години от професионалния път на доц. Соня Георгиева са свързани със Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и със Стопанския факултет, където последователно е заемала различни академични и административни длъжности. От 2010 г. доц. Соня Георгиева е ръководител на френската програма по икономика и управление в Стопанския факултет, която е съчетавала с последователно заеманите длъжности на ръководител на Катедра „Икономика и управление по отрасли“ (2015-2017 г.), заместник-декан по учебната дейност (2015-2019 г.) и председател на Общото събрание на Стопанския факултет (2015-2023 г.).

За своя принос в развиването на българо-френското партньорство през 2016 г. доц. д-р Соня Георгиева е отличена с Почетния знак „Кавалер на академичните палми“ на Министерството на образованието и науката на Франция.

Доц. д-р Соня Георгиева е един от утвърдените специалисти и преподаватели по стопанска история в България. Освен академична подготовка в тази област от Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Института по балканистика към Българската академия на науките и Университета Париж 1 - Сорбона, доц. д-р Соня Георгиева е автор на множество публикации на български и френски език в областта на стопанско-историческото развитие, учебни помагала и създател на учебните програми на съвместни дисциплини между Стопанския факултет и Историческия факултет. Академичната и изследователската дейност на доц. д-р Соня Георгиева успешно се допълва и от участието ѝ в научни и приложни проекти, конференции и семинари, пряко свързани с изграждане и укрепване на институционалното и академичното партньорство с френски университети в Лил, Поатие, Бордо и Париж.

От 2019 г. доц. д-р Соня Георгиева е член на научната лаборатория LAREQUOI, Centre de Recherche, ISM-IAE de Versailles saint-Quentin-en-Yvelines, Universite Paris-Saclay, и е основател на Националното бюро на международното списание „Хермес“ (Неrmes, CNRS, Paris) за България в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Франкофонската програма в Стопанския факултет бележи своето начало с разкриването на специалност „Стопанско управление“ с френски език през учебната 1996/1997 година с ръководител доц. д-р Арменухи Пирян. Сформиран е консорциум от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и френски университети в Бордо, Лил и Монпелие, на който от 2001 г. координатор за българска страна е доц. д-р Соня Георгиева. Заедно с доц. д-р Арменухи Пирян те работят всеотдайно за предоставяне на нови образователни възможности и професионални перспективи за българските и френските студенти и преподаватели. Съвместните усилия се увенчават със заслужен успех и през септември 2001 г. е създадена програма за двустранна бакалавърска диплома по стопанско управление с университета Монтескьо-Бордо IV. В резултат на активната работа на доц. д-р Соня Георгиева със студентите от франкофонското направление е основана и Асоциацията на студентите франкофони в Стопанския факултет през 2002 г. През 2005 г. по инициатива на доц. д-р Арменухи Пирян и доц. д-р Соня Георгиева е разкрита бакалавърската специалност по икономика с френски език с Университета Бордо 4. През 2006 г. се стига и до успешното създаване на магистърската френско-българска програма по финансов мениджмънт.

Под ръководството на доц. д-р Соня Георгиева през учебната 2009/2010 година е създадена бакалавърската програма Лисанс по икономика и управление с обучение на френски език с Университета Лил 1, която остава една от малкото програми с двойна бакалавърска диплома в национален мащаб и до днес. Програмата е една от най-устойчивите и успешни международни бакалавърски специалности в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, по която успешно са се дипломирали 246 студенти, продължили своето обучение във Франция и България и намерили успешна реализация в български и френски/френскоезични предприятия. Този период е белязан и от съвместни проекти и инициативи с Френския институт в София и Университетската агенция на франкофонията с прякото участие на доц. д-р Соня Георгиева.