Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и председателят на Държавната агенция за закрила на детето д-р Теодора Иванова подписаха споразумение за сътрудничество. На срещата присъстваха деканът на Факултета по педагогика доц. д-р Ваня Божилова и Камелия Николова, главен директор на Главна дирекция "Контрол по правата на детето" към ДАЗД.
На срещата бе изразено задоволството на двете страни от съвместната работа и бяха начертани плановете за бъдещото сътрудничество. Споразумението цели да бъдат изградени устойчиви политики за закрила на децата, обмен на експертиза и дейности, свързани с научни изследвания, проектна работа, образование, кариерно развитие, продължаваща квалификация и студентски практики и стажове.
Софийският университет чрез Факултета по педагогика и ДАЗД ще си съдействат за съвместно планиране и реализиране на политики в областта на закрилата на деца – в т. ч. експертна дейност (консултиране, експертно оценяване и др.) от страна на академичната общност по разработени от ДАЗД стратегически документи (национални стратегии, програми и др.).
Предвижда се сътрудничество при реализиране изпълнението на национални стратегии и програми, както и съвместно разработване осъществяване на проекти за развитие на политиките за закрила на деца и съпътстващите ги дейности.
Съгласно споразумението ще бъде осъществявана и експертна дейност и сътрудничество от страна на академичната общност при провеждане на изследвания, анализи и оценки към ДАЗД, съвместно организиране на дейности за повишаване на професионалната квалификация на преподаватели и експерти чрез представяне на реални казуси и проблеми от практиката и оказване на помощ при тяхното решаване.
Сътрудничеството между двете институции ще доведе и до участие на експерти от ДАЗД в екипни четения и като хонорувани преподаватели в учебни програми в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“ във Факултетa по педагогика. То предвижда и създаване на съвместни образователни програми в помощ на преподавателите и на специалистите от практиката. Двете страни ще си оказват и взаимно съдействие при организиране на обучения за студентите с участието на външни специалисти в съответната област, както и при осъществяване на научноизследователска работа и проектна дейност.
Споразумението предвижда и участие на всяка от страните в организирани от партньора събития – форуми, конференции, кръгли маси и др., организиране на съвместни обучения, кръгли маси, конференции и други събития съобразно потребностите на практиката, включително по линията на последващата професионална реализация на студентите.
Сред целите на споразумението е и организиране на студентски стажове и подпомагане на кариерното развитие на студентите.