Традиционният летен семинар по български език и култура, който се проведе за 61-ви път в Националния учебен център на Българския червен кръст в с. Лозен, бе официално закрит с тържествена вечер, посветена на българския фолклор. Традиционният семинар се организира от Софийския университет с подкрепата и съдействието на Министерството на образованието и науката. 80 студенти, преподаватели и преводачи от Европа и Азия участваха в изданието тази година.
Фолклорната вечер бе открита от директора на Семинара проф. Панайот Карагьозов от Факултета по славянски филологии на Алма матер, а водещи на празничната вечер бяха семинаристите Юрие от Япония и Таня от Сърбия.
Ректорът на Алма матер проф. Георги Вълчев се обърна към присъстващите и участниците в семинара и посочи, че е щастлив да бъде сред всички тях и се надява, че през времето, което са били у нас, са научили много за България, за българската култура, имали са възможност да слушат интересни лекции и най-важното – да създадат нови приятелства и нови партньорства, което е и големият смисъл на тези семинари.
„Щастлив съм, че Софийският университет, Факултетът по славянски филологии е домакин на този семинар и се надявам все така в бъдеще да се развива устойчиво, защото българският език е нещо сложно. Всички вие, опитвайки се да навлезете в неговите магични нива, мисля, сте се убедили в това. Радвам се, че към края на семинара ще покажете и какво сте научили от традиционната българска култура, на която ние много държим, тъй като това е част от нашата идентичност, и ще чуете изпълнението на прекрасните наши участнички от читалището в с. Лозен, за да можете да сравните автентичното звучене на българския фолклор и това, което сте усвоили вие”, каза проф. Вълчев. Той изрази своята надежда, че участниците ще запазят много красиви спомени и им напомни, че вратите на Софийския университет и на България са винаги отворени за тях.
Присъстващите имаха възможност да се насладят на резултата от труда и вдъхновението, изпълвали залите в продължение на три седмици, да се докоснат до магията на народните песни и танци, съхранили духа на България за поколения напред. Във фолклорната програма семинаристите показаха наученото като изпълниха популярни народни песни и танци от различни фолклорни области. В празничната вечер с автентични изпълнения на български фолклорни песни се включиха и Лозенските баби.
Летният семинар по Българистика за чуждестранни българисти и слависти е сред най-старите институции на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той е основан през 1962 г. и досега в него са се обучавали над 6000 студенти и преподаватели от различни университети на Европа, Азия и Америка. Голяма част от участниците в Семинара са достигнали реализация като професори, преподаватели, изследователи, преводачи, журналисти и дипломати и са станали неформални посланици на нашата страна.
Първоначално замислен като форум за усъвършенстване на българистичните умения на задгранични студенти и преподаватели, Семинарът постепенно разширява периметъра на участниците. През последните години в Летния семинар се обучават и преводачи и слависти, на които българистиката не е първа специалност, наши сънародници, родени и израснали в Бесарабия, Молдова, Западните покрайнини или в други по-отдалечени от родината ни региони с компактно българско население, както и деца или внуци на български емигранти в Западна Европа и Америка.
Програмата на Семинара включва изучаване на практически български език, теоретични семинари по български език и превод и българска литература и културна антропология, а също така и факултативно разучаване на български народни песни и танци. Цялостната подготовка, организация и провеждане на Семинара са поверени на Факултета по славянски филологии на Алма матер.
Обучението по български език, литература, история и култура осъществяват преподаватели от Факултета но славянски филологии, Историческия факултет, Българската академия на науките и други авторитетни научно-преподавателски институции. По време на Семинара се организират тематични кръгли маси, в които участници в Семинара и специално поканени наши и чуждестранни изследователи излагат свои виждания по актуални въпроси на българистиката. Научната продукция на Семинара се публикува в поредицата „Българистични студии“.
Летният семинар по българистика съчетава методиката на класическото университетско обучение с идеята на Ян Амос Коменски за „училище – игра”. Той се провежда във ваканционна обстановка, при която дистанцията между преподаватели и слушатели е сведена до минимум. Продължителността на Семинара е три седмици. Програмата включва четири основни блока: задължителна учебна програма, факултативна учебна програма, културно-развлекателна програма и учебни екскурзии.
В задължителната учебна програма са включени занимания по практически български език, както и специализирани семинари, посветени на български език и превод и българска литература и културна антропология на българите. Факултативната учебна програма включва изучаване на български народни песни и танци.
В културно-развлекателна програма има прожекции на български филми, запознанство край семинарния огън, вечер на талантите, вечер на българския фолклор.
В програмата за учебните екскурзии бяха включени посещение на Националния исторически музей, пътуване до Витоша, разглеждане на София и посещение на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, пътуване до Пловдив и Рилския манастир.