Начало / Новини / Календар / Национална научна конференция „Цар Иван Шишман, Никопол и съдбата на България XIII-XVII в.“

Никопол

На 31 май и 1 юни 2025 г. в град Никопол ще се проведе национална научна конференция „Цар Иван Шишман, Никопол и съдбата на България XIII-XVII в.“

С научния форум, който ще се проведе в Заседателната зала на Община Никопол, се отбелязва 630 години от смъртта на Цар Иван Шишман.

Конференцията се организира и провежда от Община Никопол, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ чрез Музея на Софийския университет, Историческия факултет, Центъра за славяновизантийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, РИМ-Плевен и е под патронажа на министъра на образованието и науката и ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Медийни партньори са БТА и БНР. В рамките на конференцията ще бъде представена и книгата на проф. Николай Овчаров „Аристокрацията на Второто българско царство“.

На 1 юни 2025 г. с Национална ученическа конференция ще бъде отбелязана 175-годишнината на СУ „Христо Ботев“ – Никопол. Тя е организирана от училището и НГДЕК „Св. Константин Кирил Философ“ и ще започне от 10.00 ч. в Лекционната зала на читалище „Напредък-1871“ в града.

В националната ученическа конференция ще се включат 23 ученици от СУ „Христо Ботев“ – Никопол, Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин Кирил Философ“, І Езикова гимназия – гр. Варна, СУ „Петко Рачов Славейков“ – Кърджали и ІІ СУ – гр. Монтана.

Участниците в двете конференции ще имат възможност да посетят забележителностите в Никопол и да се разходят с лодка по река Дунав.

Програма 31 май 2025 г.

Програма 1 юни 2025 г.