Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Ивайло Изворски, главен икономист за Европа и Централна Азия в Световната банка, гостува в Стопанския факултет на 17 март

   

10.03.2025

 

На 17 март в Стопанския факултет ще гостува Ивайло Изворски, главен икономист за Европа и Централна Азия на Световната банка. Той ще представи наскоро публикувания доклад на Световната банка World Development Report 2024, The Middle-Income Trap. Темата на лекцията е „По-големи висоти: Растеж към високи доходи в Европа и Централна Азия“, като сред обсъжданите въпроси ще бъдат производителността, човешкият капитал, енергията и емисиите. Гост-лекцията ще се проведе в зала 400 от 16:30 до 18:00 часа и на нея са поканени всички заинтересовани.

Picture4

Преди да заеме позицията на главен иконoмист в Световната банка през декември 2022 г., Ивайло е работил като мениджър на икономистите, работещи в Европа и Централна Азия, и като мениджър на отдела за глобална макроикономическа политика, икономически растеж и дълг. Той е един от съавторите на Diversified Development: Making the Most of Natural Resources in Eurasia и на Greater Heights: Growing to High Income in Europe and Central Asia. Работил е за страни в Европа, Централна Азия, Източна Азия и Тихия океан, и Африка в Световната банка, в Института за международни финанси и МВФ. Ивайло Изворски има докторска степен по икономика от Йейлския университет.

Капан на средните доходи

Двадесет и седем държави придобиха статут на високи доходи от 1990 г. насам. Десет от тях са в региона на Европа и Централна Азия (ЕЦА) и са страни-членки на Европейския съюз. Други 20 страни от региона пък достигнаха по-висока степен на развитие от 90-те години на миналия век. Преминаването им към групата на страните с високи доходи обаче се забави, като процесът стана още по-труден след глобалната финансова криза от 2008 г. Това се дължеше отчасти на забавянето на структурните реформи в тези икономики и отчасти - на предизвикателствата, свързани с влошаването на глобалната среда.

Предвид това, нарастват опасенията, че много страни в региона могат да бъдат хванати в т.нар. капан на средните доходи - фаза на развитие, характеризираща се с трайно забавяне на растежа и с доходи на глава от населението, които системно се задържат под прага на високите доходи.

За да се гарантира, че тези страни ще преодолеят пречките пред растежа и ще се присъединят към клуба на високите доходи, управляващите в тези страни трябва да променят фокуса си от привличането на инвестиции към целенасочени усилия за привличане на глобални технологии и знания, а на по-късен етап - и иновации. Правителствата трябва да продължат да провеждат фундаментални реформи, които подкрепят двигателите на икономическия растеж, като същевременно се ориентират към насърчаване на развитието на по-сложни икономически структури и институции, които помагат за укрепване на конкуренцията. Акцентът върху икономически политики, водени от иновациите, също е изключително важен за тези страни като България, които вече са постигнали статут на високи доходи.