Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Деканът на Стопанския факултет участва в международната конференция „China-CEEC Cooperation: Review and Prospect“

   

05.12.2024

 

На 3 ноември деканът на Стопанския факултет на Софийския университет доц. д-р Атанас Георгиев участва в Международната конференция “China-CEEC Cooperation: Review and Prospect”, която се проведе във Варшава, Полша. Доц. Георгиев представи темата „Иновации и възможности за трансфер на технологии за декарбонизация в индустрията, енергетиката и транспорта“ по време на сесия 1 „Опитът и потенциалът на прагматичното сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа“.

photo1

По време на изказването си доц. Георгиев представи възможностите за сътрудничество между китайски компании и техни партньори от Централна и Източна Европа, както и дейността на Софийския университет в Стопанския факултет, неговата “Net-Zero Lab” и неговия Център за китайска икономика и политика. Също така, в ролята си на директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер в СУ, доц. Георгиев коментира необходимостта от сътрудничество в темите, свързани с енергийните иновации. Те са част и от най-големия проект, изпълняван в момента от Стопанския факултет – TWIN4ECO.

Според доц. Георгиев Зелената сделка на ЕС, с нейния широк обхват, както и Индустриалният план за Зелената сделка на новата Европейска комисия в настоящия глобален контекст, могат да предоставят повече възможности за бизнес и сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ.

photo2