Начало / Новини / Новини и събития

   
Конференция "Предизвикателства пред измерване на качеството на атмосферния въздух в София в контекста на променящ се климат и география на столицата"

В Аулата в Ректората на Софийския университет се провежда научен форум на тема: „Предизвикателства пред измерване на качеството на атмосферния въздух в София в контекста на променящ се климат и география на столицата“. Събитието се осъществява от Геолого-географския факултет на Софийския университет и Столичната община.

Софийският университет и Българското национално радио сключиха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха меморандум за осъществяване на съвместни инициативи между двете институции.

Юбилейна изложба по случай 40 години от създаването на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет

В Галерия "Алма Матер" в Ректората бе открита юбилейна изложба по случай 40 години от създаването на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Експозицията ще може да бъде разгледана до 15 ноември 2024 г.

Научна конференция "135 години университетско образование по неорганична химия"

На 30 и 31 октомври 2024 г. се проведе тържествено честване и научен форум по повод 135 години университетско образование по неорганична химия и 100 години самостоятелна Катедра „Неорганична химия“ във Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Софийският университет и Столична община отбелязаха Деня на народните будители

С поднасяне на цветя пред паметниците на братята Евлогий и Христо Георгиеви, на патрона на Алма матер св. Климент Охридски, св. Паисий Хилендарски, Иларион Макариополски и на гроба на Иван Вазов ректорското ръководство, Академичният съвет и представители на академичната колегия отбелязаха Деня на народните будители. Шествието е организирано съвместно със Столична община.

В Центъра по източни езици и култури беше официално открит бюст на проф. д-р Шигейоши Мацумае

В сградата на Центъра за източни езици и култури към Факултета класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя церемония по официалното откриване на бюст на основателя на Токайския университет, изявен учен, политик и обществен деец проф. д-р Шигейоши Мацумае.

Д-р Румен Манов направи поредно ценно дарение на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“

В навечерието на празника на Народните будители 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI в. Ръкописът беше дарен от д-р Румен Манов, дългогодишен дарител на Центъра „Проф. Иван Дуйчев“, неуморен събирач на разпръснатото българско културно наследство.

Председателят на НАОА проф. Елиза Стефанова връчи на ректора проф. Георги Вълчев свидетелство за институционална акредитация на Софийския университет

На заседание на Академичния съвет председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. д-р Елиза Стефанова връчи на ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев свидетелство за институционална акредитация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Студентската телевизия „Алма Матер“ и Факултетът по славянски филологии към Софийския университет представят най-новата поредица „Словесен Спектакъл“

Екипът на „Алма Матер“ ТВ, ръководството на Факултета по славянски филологии и група студенти от същия факултет обединиха усилията си и създадоха нов, амбициозен проект за телевизионна поредица „Словесен Спектакъл“, посветена на българския език.

Представители на Софийския университет посетиха Хърватия

В навечерието на Деня на народните будители деканът на Историческия факултет на Софийския университет проф. д-р Мира Маркова и изпълнителният директор на музея на Софийския университет гл. ас. д-р Симеон Хинковски посетиха гр. Джаково в Хърватия. Посещението бе по покана на Националната общност на българите в Хърватия с председател г-н Рашко Иванов.

Доц. д-р Соня Георгиева бе удостоена с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента

На заседание на Академичния съвет доц. д-р Соня Георгиева бе удостоена с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента за изключителни заслуги за развитието на българо-френското партньорство в рамките на Софийския университет и утвърждаването на френската програма по икономика и управление в Стопанския факултет.

Катедра „Теоретична физика“ отбелязва своя 100-годишен юбилей

С двудневен научен форум Катедра „Теоретична физика“ на Физическия факултет на Софийския университет отбелязва 100-годишния си юбилей. В събитието участват водещи специалисти, които ще изнесат лекции по актуални научни теми.

Осма международна конференция по „Публична администрация“

В Конферентната зала в Ректората започна Осмата международна конференция, организирана от Катедра „Публична администрация“ към Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Форматът на провеждане е хибриден – присъствено и онлайн.

Международна научна конференция „250 години геополитика и геостратегия в Източния въпрос“

От 24 до 26 октомври 2024 г. в Конферентната зала на Софийския университет “Св. Климент Охридски” се проведе международна научна конференция на тема “250 години геополитика и геостратегия в Източния въпрос. Мирът от Кючук Кайнарджа и равновесието на силите в Европа през дългия XVIII век” с участието на историци, балканисти и представители на свързани дисциплини.

Учени от INSAIT със световен пробив в алгоритмите и с награда за най-добра статия в престижна конференция

Учени от INSAIT към Софийския университет, в сътрудничество с ETH Zurich и Принстън, получиха наградата за най-добра научна статия на конференцията FOCS 2024, която се провежда в Чикаго, САЩ, тази седмица. Форумът е в топ 3 в света в областта на алгоритмите и привлича международното внимание на изследователи в информатиката, математиката и изкуствения интелект. Авторите от българската научна организация бяха отличени сред над 130 приети научни разработки на водещи учени от цял свят.

Софийският университет "Св. Климент Охридски" запазва водещото си място в Рейтинговата система на висшите училища за 2024 г.

В четиринадесетото поредно издание на Рейтинговата система на висшите училища в България с актуална информация от 2024 г. Софийският университет заема първо място в 22 професионални направления, в които обучава студенти.

Доц. Ани Бурова получи медала Artis Bohemiae Amicis

На 22 октомври 2024 г. доц. д-р Ани Бурова от Факултета по славянски филологии беше удостоена с медала Artis Bohemiae Amicis. Отличието се присъжда от министъра на културата на Чешката република за последователен и значим принос за популяризирането на чешката култура в страната и зад граница.

Публична лекция на извънредния и пълномощен посланик на Република Азербайджан в Република България

В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет извънредният и пълномощен посланик на Република Азербайджан в Република България д-р Хюсейн Хюсейнов изнесе публична лекция на тема: „Нарастващата роля на Азербайджан в обезпечаването на европейската енергийна сигурност и свързаност".

Пета международна конференция Communications, Media and Education in the Paradigm of New Technologies and Artificial Intelligence

За пета поредна година Факултетът по журналистика и масова комуникация организира Международна научна конференция „Комуникацията и медиите на XXI век“. Тази година форумът се провежда на 24 и 25 октомври 2024 г. Темата на конференцията през 2024 г. е Communications, Media and Education in the Paradigm of New Technologies and Artificial Intelligence. Събитието е посветено на 50 години от обособяването на Факултета по журналистика и масова комуникация като самостоятелно звено в рамките на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Проф. дфн Анна-Мария Тотоманова с отличие от Университета в Лодз

На 14 октомври 2024 г. трима изтъкнати български учени бяха удостоени с престижния медал Universitatis Lodziensis Amico от Университета в Лодз, Полша. Сред тях е проф. дфн Анна-Мария Тотоманова – една от водещите фигури в областта на славистиката, палеославистиката и текстологията, чийто изключителен принос към науката и многогодишно сътрудничество с Лодзкия университет са заслужено признати с това престижно отличие.

Кръгла маса на тема „Съвременна доминиканска литература“

В началото на октомври 2024 г. Катедрата по испанистика ознаменува началото на новата академична година с кръгла маса на тема „Съвременна доминиканска литература“ с участието на трима от най-изтъкнатите интелектуалци от карибската държава – Хосе Мармол, Луис Мартин Гомес и Мануел Либре Отеро.

Поредна успешна среща между партньорите по проекта School+Family Alliance

Състоя се поредната успешна среща между партньорите по проекта School+Family Alliance. Проектът, който е съфинансиран от програмата Erasmus+ на Европейския съюз, има за цел да укрепи връзката между училището и семейството, като подкрепя учениците и създава по-добра образователна среда.

Седмицата на италианския език – мост между средното и висшето образование

Студенти и преподаватели от специалност „Италианска филология“ към Факултета по класически и нови филологии се включиха в честванията по случай XXIV издание на Седмицата на италианския език по света заедно с учениците и учителите на столичното 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ с куиз, посветен на италианския език и култура.

Победителите във фотоконкурсите „Полша през моите очи“ и „Новите полски следи в България“ са представени в Алма матер

От 21 октомври до 3 ноември 2024 г. в Централното фоайе на Софийския университет са изложени творбите на победителите от фотографските конкурси: „Полша през моите очи – второ издание“ и „Новите полски следи в България“. Двата конкурса са организирани от Посолството на Република Полша в София.

Президентът връчи националния флаг на изследователите от 33-ата Българска антарктическа експедиция

На церемония в Гербовата зала президентът на Република България Румен Радев връчи националния флаг на изследователите от 33-ата Българска антарктическа експедиция.

Втора етнокултурна практика „Узбекистан – история и култура“

От 12 до 20 октомври 2024 година Научно-образователният център „ал–Фараби“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организира и проведе втората поредна етнокултурна практика „Узбекистан – история и култура“. В практиката участваха 25 колеги от Софийския университет и други университети и институции в България. Особено значимо беше присъствието на трима студенти от Факултета по класически и нови филологии, което се случва за първи път.

Представяне на книгата "Нагарджуна. Три трактата в превод на Александър Федотов"

В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" бе представена книгата "Нагарджуна. Три трактата в превод на Александър Федотов" и на Сборника с доклади от международната конференция в памет на проф. Федотов (1956-2018 г.).

Директорът на НАСА Бил Нелсън изнесе лекция в Софийския университет

При засилен интерес в препълнената Аула на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ директорът на НАСА Бил Нелсън изнесе лекция в рамките на събитието: „Ало, Космос! Говори НАСА!“ – „Поколението „Артемида“: Как международното сътрудничество ще подхрани нашето пътуване до Луната и отвъд нея“.

Започна Международният театрален фестивал "Alter Ego"

На 21 октомври 2024 г. с постановката на Театър-лаборатория „Алма Алтер“ "Бурята" започна 16-то издание на Международният театрален фестивал "Alter Ego".

Проф. Бисера Вълева с отличие от зоналната изложба „Струма“

В 23-тото издание на зонална изложба „Струма“ проф. д-р Бисера Вълева от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата е носител на наградата в категория „Живопис“.

Проект с участието на ФЖМК е определен като блестящ пример за европейско сътрудничество от комисар Елиза Ферейра

На 19 октомври 2024 г. по повод официалното стартиране на общодостъпната онлайн платформа по проект COPE (Covering Cohesion Policy in Europe) еврокомисарят Елиза Ферейра определи работата на 27-те държави членки по проекта като блестящ пример за европейско сътрудничество. Това се случи във видео обръщение към участниците в ежегодния Конгрес на европейските студенти по журналистика (FEJS). Тази година домакин на форума беше Институтът за международна журналистика „Ерих Брос“ към Техническия университет в Дортмунд, Германия.

Проф. д-р Георги Вълчев бе удостоен със званието „почетен професор“ на Бухарския държавен университет

От 12 до 20 октомври 2024 г. делегация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, водена от ректора проф. Георги Вълчев, посети редица университети в Узбекистан.

XXIV издание на Седмицата на италианския език по света

На 16 октомври 2024 г. в Първа заседателна зала специалност „Италианска филология“ към Факултета по класически и нови филологии отбеляза XXIV издание на Седмицата на италианския език по света със сценичен прочит на произведението „Годениците“ от Алесандро Мандзони, дело на италианския актьор и театрален режисьор Масимилиано Финацер Флори с музикален съпровод от цигуларя маестро Матео Федели. Инициативата се осъществи със съдействието на Посолството на Италия в България, Посолството на Швейцария в България и Италианския културен институт в София.

Специалност „Балканистика“ отбелязва своята 30-годишнина с международна научна конференция

В Аулата на Софийския университет се състоя официалното откриване на Международната научна конференция „Балкански паралели“, посветена на 30-годишнината от основаването на специалност „Балканистика“. Събитието се организира от Факултета по славянски филологии и ще продължи и на 18 октомври 2024 г. Конференцията ще се проведе в три секции – „Лингвистика“ в Конферентната зала, „Литература“ в зала 134 и „Култура“ в зала 2 на Ректората.

Представяне на азербайджанския модел на мултикултурализъм и междукултурен диалог

В Заседателна зала № 1 в Ректората на Софийския университет се състоя кръгла маса на тема "Представяне на азербайджанския модел на мултикултурализъм и междукултурен диалог". Събитието бе организирано от Общественото сдружение "Подкрепа за развитието на азербайджанско-българската дружба" и Центъра за азербайджански език и култура към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Кръглата маса се проведе под формата на диалог, в който дипломати, учени и студенти размениха мнения.

Българският INSAIT с пробив в регулацията на ЕС за изкуствен интелект

Институтът INSAIT към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Швейцарският федерален университет ETH Zurich и компанията LatticeFlow AI разработиха първата в света рамка за съответствие със Закона на ЕС за изкуствен интелект.

Делегация от Гуандун Институт за международни стратегии и Университета за чужди езици в Гуанджоу посети Алма матер

Ректорското ръководство на Софийския университет се срещна с делегация от Университета за чужди езици в Гуанджоу (GDUFS) и Гуандун Институт за международни стратегии (GIIS).

„Дни на Алжир“ в Софийския университет

През изминалата седмица се проведоха „Дни на Алжир“ в Софийския университет. Събитието бе организирано от Explorers club Bulgaria и посолството на Алжир, домакин бе деканът на Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д.н. Климент Найденов.

Freshers Days - Дни на първокурсника в Софийския университет

В края на септември и в началото на октомври 2024 г. със специално организирани събития студентите от горните курсове в Софийския университет "Св. Климент Охридски" посрещнаха своите колеги първокурсници в част от факултетите.

Близо 500 души присъстваха на лекцията на проф. Зико Колтер в Софийския университет

Проф. Зико Колтер, водещ световен учен в изкуствения интелект и член на борда на OpenAI, компанията зад ChatGPT, изнесе вдъхновяваща лекция в 65 аудитория в Ректората на Софийския университет на 11 октомври 2024 г.

Среща на партньорите, работещи по международния проект „Дигитален учител“(Teachers 4.0 Digital), в София

На 10 и 11 октомври 2024 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ бе домакин на втората среща на партньорите, изпълняващи проект „Дигитален учител“, финансиран от Европейската комисия по програма „Еразъм +“.

Проф. Томас Уайт гостува в Алма матер

В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет се състоя публичната лекция на ректора на Папския университет „Св. Тома от Аквино“ проф. Томас Уайт на тема: „Как може да се каже, че Бог е станал човек? Йоан Дамаскин и Тома от Аквино за семантиката на Въплъщението“. Преди лекцията проф. Томас Уайт се срещна със заместник-ректора на Софийския университет акад. Тони Спасов.

В Софийския университет бе представена книгата „Животът и любовта на Александър фон Батенберг“

В Заседателна зала 1 в Ректората бе представена книгата „Животът и любовта на Александър фон Батенберг“ от Егон Цезар Конте Корти с автор на превода на български език Ивета Милева. Събитието бе организирано от Австрийската библиотека „Д-р Волфганг Краус“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и издателство „Български Бестселър“.

Във ФНОИ стартира Студентски клуб „Аналогова фотография“

На 9 октомври 2024 г. във Факултета по науки за образованието и изкуствата официално стартира работа новоучреденият Студентски клуб „Аналогова фотография“ с ръководител Сабахтин Мюмюн – студент в III курс на специалност „Изобразително изкуство“.

Докторантски четения 2024 г. във Философския факултет

В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет започна двудневната конференция „Докторантски четения 2024 г.“ Събитието се организира за девета поредна година от Философския факултет на Алма матер. В докторантските четения могат да участват всички докторанти на Философски факултет с избрана от тях тема в рамките на професионалното направление и по предмета на дисертационния им труд или с доклади, интерпретиращи тематичната област „Война и мир“. След провеждане на събитието има възможност за публикация на представените и положително рецензирани доклади в сборник.

Геолого-географският факултет и Explorers Club Bulgaria проведоха своето първо официално събитие в Алма матер

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет се проведе първото официално събитие на Геолого-географския факултет и Explorers Club Bulgaria. Бяха представени предстоящите съвместни инициативи през новата академична година, както и първата предстояща изследователска експедиция в Япония и Южна Корея и нейния ръководител – писателката Юлияна Антонова-Мурата, която запозна присъстващите с най-новата си книга „Хай Хай, Япония".

Международни Монтесори игри (Global Montessori Games)

В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет се проведе официалното откриване на Международните Монтесори игри (Global Montessori Games), което събра на едно място Монтесори училища от Азия, Европа, Южна Америка и Африка, които ще представят своите добри практики и образователни политики. В рамките на форума е предвидено и представяне на Монтесори педагогиката в България, както и кръгла маса на тема как да подкрепим приложението й.

Институтът GATE получи престижното отличие "Сребърен i-Space" за развитие на пространство за иновации

Институтът GATE към Софийския университет Св. „Климент Охридски“ беше удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Международна научна конференция „Поп-култура, поп-политика: дигиталният обрат“, посветена на проф. Ивайло Дичев

Учени от различни университети и научни институти от страната и чужбина се събраха във Факултета по журналистика и масова комуникация на Алма матер като участници в международната научна конференция, посветена на проф. Ивайло Дичев, на тема: Pop-culture, pop-politics: The digital turn. Interdisciplinary analyses of the intersectionality between media, cultures and politics. В рамките на два дни те имаха възможност да дискутират изследванията на явления от цифровата епоха и пресечните точки на култура и политиката.

Ръководството на Алма матер и синдикалните организации в университета подписаха новия Колективен трудов договор

На 4 октомври 2024 г. ръководството на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и синдикалните организации в Алма матер подписаха новия Колективен трудов договор, който влиза в сила от същата дата.