Начало / Новини / Календар / Стопанският факултет представя резултати от изследване за нагласите на българите в областта на устойчивото потребление и поведение

Зала 304, Стопански факултет (бул. "Цариградско шосе" 125)

На 26 март 2025 г. от 13.30 ч. в зала 304 на Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще бъдат представени резултатите от изследване "Барометър устойчиви потребители“ 2025. Данните ще бъдат коментирани в дискусия с представители на бизнеса, които ще говорят и за устойчиви практики в различни индустриални сектори.

"Барометър устойчиви потребители“ 2025 е национално представително проучване, което изследва нагласите и практиките на българите към устойчива трансформация. Изследването е реализирано по задание на Стопанския факултет, като данните са анализирани от учени от Факултета. Извадката обхваща респонденти от различни възрастови групи, образователни нива, професионални статути и местоживеене, като включва както студенти и работещи, така и пенсионери.

Barometer_FEBA

Анализът се фокусира върху няколко ключови категории, свързани с устойчивото развитие – знания, нагласи и поведение. Примерни теми в проучването са намаляване на потреблението на вода и пестенето на природни ресурси, преминаването към възобновяеми енергийни източници за битово потребление, зачитането на правата на човека, ролята на компаниите в прехода към кръгова икономика. Ще бъдат представени профилите на най-силно подкрепящите устойчивото развитие потребители въз основа на демографски и социални характеристики. Резултатите ще бъдат от полза както на студентите и младите учени, които ще имат възможност да работят с реални казуси, така и на представителите на бизнеса, които да анализират своите стратегии и да прилагат конкретни практики.

Събитието по представяне на данните е част от календара на Световния ден на потребителите, отбелязван ежегодно на 15 март. Тази година, в контекста на глобалната тема „Справедлив преход към устойчив начин на живот“, проучването цели да предостави актуални данни за разбирането и готовността на обществото да приеме устойчиви практики. Обвързаността на резултатите от проучването с проследяване напредъка по Цел 12: Отговорно потребление и производство подчертава ангажимента на ESG Lab към Глобалните цели на ООН за устойчиво развитие и отразява специфичните аспекти на устойчивостта в българския контекст.

В рамките на събитието ще бъде представена и иновативната платформа за придобиване на навици в областта на устойчивото поведение – EthiCitizen. Основателите на проекта са ученици от НПМГ, които ще разкажат повече за силата на игровизирания подход, които привлича на своя страна както корпоративния сектор, така и академичната общност и училищата в цялата страна.

Присъствието на събитието е безплатно, но изисква предварителна регистрация ТУК