В Галерия "Алма Матер" в Ректората бе открита юбилейна изложба по случай 40 години от създаването на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Експозицията ще може да бъде разгледана до 15 ноември 2024 г.
Изложбата показва фрагменти от живота на всички катедри и центрове в структурата на Факултета по науки за образованието и изкуствата. Акцентът е поставен върху настоящия момент – обликa след 40 години, но същевременно с това се представят и спомени от изминалите десетилетия.
Изложбата е част от честванията по повод годишнината на Факултета и предвижда още една съпътстваща експозиция с допълнителни материали, ситуирана в Централното фоайе на Ректората от 8 ноември, когато е и кулминацията по честванията.
На тържественото откриване на експозицията ръководителят на Галерия „Алма Матер“ доц. Красимира Дренска приветства всички и отбеляза, че това е една по-специална изложба, тъй като е посветена на юбилея на Факултета по науки за образованието и изкуствата.
Тя разказа за идеята на експозицията и благодари на гл. ас. Мария Стоянова, която е автор на дизайна и на асистент Александра Гогова, отговаряща за предпечатната подготовка. Доц. Дренска отправи благодарност и към всички катедри и центрове във факултета за предоставените материали.
Приветствието си деканът на Факултета по науки за образованието и изкуствата проф. дпн Милен Замфиров започна с благодарност към доц. Дренска и екипа й за положените усилия за организирането на изложбата. Той заяви, че експозицията, макар и внушителна, представя една много малка част от историята на факултета, но представя важни моменти от нея. Проф. Замфиров благодари на всички, които уважиха събитието и подчерта, че това е факултетът – хората, които работят в него, и неговите студенти.
Деканът припомни, че изложбата е част от събитията, посветени на 40-годишнината на факултета. Тържественото отбелязване на юбилея ще се състои на 8 ноември 2024 г.
С Постановление № 27 на Министерския съвет от 22 юли 1983 г. „За изменения във факултетната структура на висшите учебни заведения и преустройството на полувисшите институти за подготовка на учители и институтите за усъвършенстване на учители“, обн. ДВ, бр. 61 от 5 август 1983 г., се поставя началото на жизнения път на Факултета по науки за образованието и изкуствата с първоначално име Факултет за подготовка на детски и начални учители. С нелеката задача, свързана със структурирането на Факултета, се нагърбва доц. д-р Павел Драганов, който е избран и за първи негов декан.
В писмо до ректора на Университета от 26 декември 1984 г. доц. Драганов прави предложение и преподавателите от специалност „Педагогика“ към Философския факултет, чиито дисциплини основно са застъпени във Факултета за детски и начални учители, да преминат на щат към последния.
Доц. Драганов посочва, че по този начин преподавателите, служителите и аспирантите ще формират ядрото на факултетския колектив, чийто брой след няколко години няма да бъде по-малък от 100 души. Така, след много усилия през учебната 1984/85 г. са приети първите редовни и задочни студенти във ФПДНУ: редовно обучение – 6 курса, 17 групи, 595 студенти; задочно обучение – 8 курса, 22 групи, 540 студенти.
В последствие Факултетът за подготовка на детски и начални учители се преименува на Факултет по начална и предучилищна педагогика, а през 2018 г. с постановление на Министерски съвет ФНПП вече носи модерното си име Факултет по науки за образованието и изкуствата, олицетворяващо израстването и превръщането на ФНОИ в най-съвременен храм на педагогическата наука и образование. Това се подкрепя от огромния брой бакалаври, магистри, докторанти, специализанти, които към днешна дата надхвърлят 4500 обучаеми.