В Аулата в Ректората на Софийския университет се провежда научен форум на тема: „Предизвикателства пред измерване на качеството на атмосферния въздух в София в контекста на променящ се климат и география на столицата“. Събитието се осъществява от Геолого-географския факултет на Софийския университет и Столичната община.
На откриването на конференцията присъстваха ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и кметът на Столична община Васил Терзиев, представители на научната общност, на граждански организации и на общината.
Директорът на Националния университетски център „Геопространствени изследвания и технологии“ доц. Стелиян Димитров благодари от името на центъра за присъствието на всички в залата. По думите му стартира една изключително важна конференция, която е посветена на много сериозните предизвикателства, които стоят пред Столична община, когато става въпрос за измерване качеството на атмосферния въздух.
Кметът на Столична община Васил Терзиев отправи приветствие към участниците в конференцията, в което посочи, че днес сме се събрали, за да започне един откровен разговор за качеството на въздуха в София. Той заяви, че Столичната община от години инвестира в публични политики за подобряване качеството на въздуха.
„Ще бъде неточно, ако кажем, че нищо не е постигнато. Въпреки това нашият основен извод от направения анализ на състоянието на изпълнението на политиките за подобряване на качеството на въздуха е, че действията следват събитията, а не обратно“, отбеляза Васил Терзиев и допълни, че стремежът е да се направят две основни неща: Столичната община да заеме своето място на лидер в разговора за качеството на въздуха в града. „Всеки има с какво да допринесе за формулирането, изпълнението и оценката на ефекта от политиките за подобряване на качеството на въздуха. Общината ще създаде условия, в които този разговор да се води“, каза още Васил Терзиев и допълни, че до края на този месец ще бъде инициирано преосноваване на Програмния съвет към основния стратегически общински документ – комплексна програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Ще бъде предложено обединение на двата съвета – програмен и научен като редукция на състава и формулиране на прозрачни правила за работа, обясни още Васил Терзиев.
Идеята е от началото на новата година да има работещ орган, който да подпомага администрацията и неговата първа задача ще бъде да консултира подготовката на техническо задание за разработване на нова комплексна програма, почиваща на ясна научна основа и с конкретна цел.
„На второ място ние вярваме, че точните политики и тяхното изпълнение могат да се формулират само върху знание, извлечено от качествени данни. Днес всички поканени ще представят своите разработки по темата, ще покажат какви са техните изследователски търсения и резултати. Аз и моят екип сме тук, за да изслушаме и да обсъдим с вас как да подходим, за да имаме научно обоснована оценка на ефекта от публични политики за подобряване качеството на въздуха“, каза столичният кмет и отбеляза, че първото предизвикателство е пред тях - една от важните мерки за подобряване качеството на въздуха е въвеждането на нискоемисионните зони за транспорт и отопление. Първата влиза в сила от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г. В този период в центъра на София е забранено влизането на коли с първа и втора екологични категории. От началото на 2025 г. се забранява използването на твърдо гориво за отопление в девет района на територията на София. „Това са важни стъпки и ние искаме да оценим ефекта върху качеството на въздуха, за да имаме знание дали и как трябва да коригираме действията си, включително и чрез промяна на общинската наредба за въвеждането на зоните“, отбеляза Васил Терзиев.
Кметът на Столична община изрази надеждата си, че в рамките на дискусията във втората част на конференцията ще бъдат обсъдени конкретни стъпки.
Със специално обръщение към ректора на Софийския университет и към представителите на научната общност, Васил Терзиев заяви, че напълно разбира, че тази конференция е само първа крачка в създаването на нови по същност взаимоотношения между общинската администрация и научната общност. По думите му следващите месеци и години тези намерения трябва да се докажат с действия и от двете страни. „Вярвам, че общината, ако иска да формулира и изпълнява политики, които решават проблемите на хората, трябва да задава директно на научната общност конкретни научно-изследователски развойни задачи“, подчерта още Васил Терзиев и допълни, че по този начин ще се осигури висококачествена научна експертиза и консултация. Накрая кметът на Столична община пожела успех на форума.
В обръщението си към присъстващите в Аулата ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев отбеляза, че самото наименование на конференцията ни насочва към един от най-важните показатели за качеството на живота във всеки един град, включително и в българската столица. „В годините на прехода ние някак, устремени да наваксваме, да стигаме до бързи резултати, отстъпихме пред планомерното развитие, последователните политики и затова почти няма български град, който да няма този проблем“, отбеляза ректорът на Софийския университет. Той увери кмета на Столична община, че в лицето на Софийския университет, на академичната колегия в страната, винаги ще среща подкрепа тогава, когато се дискутират и се търсят пътища и начини за разрешаване на тези изключително важни за всеки един гражданин въпроси.
От името на академичната колегия на Софийския университет и от свое име проф. Вълчев приветства с „Добре дошли“ всички специалисти, изследователи, експерти и студенти, които са ангажирани научно и професионално с решаването на този важен и с висока обществена значимост въпрос.
Проф. Вълчев отбеляза, че осигуряването на качествени и пространствено реферирани данни и информация за качеството на въздуха е проблем с изключителна важност както от научно-изследователска гледна точка, така и за формулирането на адекватни политически инструменти и мерки, насочени към подобряване на качеството на живота в нашия град. Замърсяването на въздуха засяга всички ни, а климатичните промени и урбанизацията правят въпроса за чистия въздух още по-актуален и спешен за решаване.
Ректорът изрази увереността си, че днешният форум ще предостави платформа за обмен на знания и опит, за създаване на нови партньорства и за обсъждане на иновативни методи, научни и технологични решения, които да позволят на дългогодишните партньори на Софийския университет от Столичната община да подобрят информационното осигуряване за решаването на проблемите, свързани с въздуха и неговото качество.
„Качеството на въздуха е сложен и комплексен проблем, чиято същност и генезис е резултат на съчетанието на естествени и антропогенни процеси, свързани с формирането на локалния атмосферен състав, които съществено се влияят и в голяма степен предопределят от особеностите на географската среда и местния климат“, каза още проф. Вълчев и допълни, че географската среда и местният климат в урбанизираните територии от своя страна са обект на пряко интензивно влияние и са значително повлияни от човешката дейност, пространствената конфигурация и синергичното функциониране на градските системи, обекти и инфраструктура. Проф. Вълчев посочи, че това е отговорност не само на институциите, но и на всеки един от нас като лично поведение, като ежедневни избори, които правим, давайки си сметка как влияем на качеството на въздуха.
„Конференцията събира на едно място политици, изследователи, експерти, млади учени и ентусиасти с обща цел — търсенето на решения за по-здравословно и устойчиво бъдеще на нашия град“ каза проф. Вълчев и изрази увереността си, че представените проблеми, решения, дискусии и идеи ще имат ценен принос не само в областта на научните изследвания, но и в практиката, ще обогатят разбирането ни за факторите, влияещи на качеството на въздуха, и ще ни помогнат в разработването на конкретни мерки за подобрението му.
Накрая ректорът на Софийския университет пожела успешно провеждане на научния форум и успешно сътрудничество.
Конференцията продължи с доклади, предвидени в програмата.