Начало / Новини / Новини и събития / В Галерия „Алма Матер“ беше открита изложбата „Български художници от ХХ век“ от сбирката на Съюза на архитектите в България

   
В Галерия „Алма Матер“ беше открита изложбата „Български художници от ХХ век“ от сбирката на Съюза на архитектите в България

На 13 януари 2026 година в присъствието на официални гости, преподаватели и студенти в Галерия „Алма Матер“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита изложбата „Български художници от XX век“ от сбирката на Съюза на архитектите в България.

Изложбата се организира от Галерия „Алма Матер“ към ФНОИ и Съюза на архитектите в България. Експозицията се реализира по покана и с подкрепата и активното съдействие на декана на ФНОИ проф. дпн Милен Замфиров.

Експозицията „Български художници от XX век“ представя селекция произведения на живописта, подбрани от художествената сбирка на Съюза на архитектите в България – колекция, която представя не само пластични тенденции в българската живопис през миналия век, но и особената връзка между архитектура и изкуство.

4

В изложбата са включени произведения на утвърдени имена в българската художествена история, сред които Дечко Узунов, Борис Денев, Борис Колев, Стоян Василев, Олга Вълнарова, Тодор Хаджиниколов, Любен Петров, Иван Христов и други.

По време на официалното откриване проф. дпн Милен Замфиров отбеляза: „Нашият Факултет е свързан с изкуствата и за нас е удоволствие, че заедно със Съюза на архитектите в България представяме в Галерия „Алма Матер“ за първи път пред широката публика произведения от тяхната чудесна колекция. С тази изложба поставяме начало на активни партньорства, които ще реализираме и чрез които ще дадем допълнителен тласък на активностите на изложбеното ни пространство и ще затвърдим позициите й като важно място за посещение на любителите на изкуството“.

5

„В своята цялост, изложбата „Български художници от XX век“ предлага многопластов прочит на художественото наследство – като история на стилове и имена, като визуален разказ за България и като изследване на дълбоките връзки между архитектурата и изобразителното изкуство. Тя подчертава ролята на Съюза на архитектите в България не само като професионална организация, но и като пазител на ценни художествени произведения, които разкриват културния диалог между различни изкуства, поколения и творци“, каза архитект Петър Диков, председател на УС на Съюза на архитектите в България.

2
3

Експозицията „Български художници от XX век“ е концептуално разделена на две части. Първата акцентира върху образа на България, отразен в живописните платна – пейзажи, градски и селски мотиви, архитектурни силуети и природни гледки, които изграждат визуална карта на страната през погледа на художниците. Тези произведения не са просто документални изображения, а художествени интерпретации, в които пространството е осмислено емоционално и пластично. В тях ясно се долавя чувствителността към архитектурната среда, към духа на мястото, към съотношението между природната и построената форма.

1

Втората част на изложбата прави пряк паралел между архитектурата и живописта чрез няколко портрети на знакови фигури в българската архитектурна история, създадени от изтъкнати художници. Представени са Никола Кожухаров с портрет на арх. Йордан Миланов, Иван Кирков с портрет на арх. Георги Овчаров, Иван Соларов с портрет на Кольо Фичето, както и портрет на Алекси Рилец по скулптурата на проф. Секул Крумов от художниците Петър Трендафилов и Румяна Койчева.

Особено място в изложбата заемат и платната на Александър Дубовик – архитект и художник по образование и практика. Съюзът на архитектите в България притежава голяма част от неговите картини, които свидетелстват за органичното единство между архитектурното мислене и живописната форма.

Изложбата на живопис „Български художници от XX век“ от сбирката на Съюза на архитектите в България е в Галерия „Алма Матер“ в Ректората на Софийския университет до 30 януари 2026 година. Галерията работи от понеделник до петък, от 15 до 19 часа.